Przeskocz do treści

Siostry katarzynki

O Katarzynkach

Historia

beata-madre-regina-protmannZgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy zostało założone przez braniewiankę - Reginę Protmann w 1571 r. Nazwę swą przyjęło od patronki kościoła parafialnego. Powołaniem sióstr z nowej wspólnoty zakonnej było życie w zjednoczeniu z Bogiem poprzez modlitwę i kontemplację oraz wyjście poza klauzurę do domów ludzi biednych, chorych i opuszczonych, by nieść im pomoc w wielorakich potrzebach. 18 marca 1583 r. Marcin Kromer - biskup warmiński zatwierdził pierwszą regułę nowego zgromadzenia. Odnowioną i poszerzoną regułę zaaprobował 12 marca 1602 r. w Wilnie

Piotr Tylicki (ówczesny biskup warmiński), tego dnia, również w Wilnie reguła katarzynek otrzymała zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Zgromadzenie poprzez wieki rozciągnęło swoją działalność na inne kraje. Już w 1645 roku katarzynki udały się na Litwę, pod koniec XIX w. podjęły pracę w Rosji, Finlandii, Anglii i Brazylii. Na początku naszego stulecia wyjechały do Niemiec, w 1949 r. do Włoch, w 1983 r. do Togo (Afryka).

reginaAktualnie siostry katarzynki pracują w sześciu krajach na świecie: w Polsce, Niemczech, Rosji, Brazylii, Togo, na Litwie i na Białorusi. Katarzynki realizują swoje powołanie na trzech płaszczyznach: opiekują się chorymi i biednymi, wychowują dzieci i młodzież, zwłaszcza dziewczęta oraz troszczą się o estetykę kościołów, szczególnie ołtarzy i paramentów liturgicznych, a także o wszystko, co jest potrzebne do sprawowania Eucharystii.

13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował założycielkę zgromadzenia sióstr św. Katarzyny - Reginę Protmann.

Na Chomiczówkę katarzynki przybyły w 1988 roku. Zajęły się katechizacją i prowadzeniem przedszkola parafialnego. Od 1991 zaczęły też pracę w zakrystii, a od kilku lat także w kancelarii. Niegdyś siostry posługiwały także, prowadząc śpiew przy organach. Jedna z sióstr założyła i zainicjowała scholę dziecięcą w naszej parafii.

Strona internetowa przybliżająca Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy.

Siostry w naszej parafii

Siostry obecnie należące do tutejszej wspólnoty:

s. M. Elżbieta Zakrzewska CSC
Siostra Elżbieta jest w naszej wspólnocie parafialnej od połowy 2008 roku.
Pełni funkcję przełożonej tutejszej wspólnoty sióstr. Jest też katechetką w Szkole Podstawowej nr 80.
s. M. Honorata Gaber CSC

Siostra Honorata jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 80, a także pełni codzienne dyżury w kancelarii parafialnej.

sDonataS
s. M. Donata Stępień CSC
Od 1 lipca 2015 r. posługuje w naszej parafii jako zakrystianka - czuwa m.in. nad czystością szat liturgicznych, przyjmuje intencje Mszy św. oraz dba o odświętny wystrój prezbiterium. Co tydzień układa kwiaty zdobiące prezbiterium naszego kościoła parafialnego.
 
s. M. Wioleta CSC
Pracuje w Domu Dziecka w Chotomowie.

Siostry niegdyś posługujące na Chomiczówce zobacz galerię.

Duszpasterstwo dziewczyn

Duszpasterstwo "PRZYSTAŃ"

Od września 2015 roku s. Paula, niegdyś nasza zakrystianka, prowadzi Duszpasterstwo Powołań Sióstr Katarzynek. Duszpasterstwo to pomaga rozeznać młodym dziewczynom (od 16 roku życia) swoje powołanie.

Spotkania odbywają się co kilka tygodni w formie weekendowych dni skupień, zarówno w naszej parafii, jak i w innych miejscach, gdzie posługują Siostry Katarzynki. Gorąco polecamy!

Strona Duszpasterstwa Powołań Sióstr Katarzynek "PRZYSTAŃ"